Koja oprema je potrebna za Radio stanicu?
Mnogo puta, u ovih skoro 40 godina radnog iskustva u opremanju radio stanica, pitali su me što je sve potrebno za jedan onako “pošten” radio. Sve te godine nisam pronalazio, brz i jednostavan odgovor na to pitanje, a nemam ga ni danas. No, bez obzira što se radi o itekakvoj hrpi opreme i kablova, ne znači da stvari ne možemo gledati jasno i jednostavno, tako da svakome budu razumljive. Stoga krenimo. Prođimo zajedno osnovni popis komponenti, koje su vam potrebne za FM radio.
Jednostavni radijski studio
Da bi formirali osnovni komplet komponenti, na mjestu sa kojeg ćete emitirati program, prvo postavite prazan stol. Do njega je potrebno dovući razvodnu strujnu letvu sa što više utičnih mjesta. Uvijek svima sugeriram, da se postavi razvodna strujna letva sa prenaponskom zaštitom. Da bi svijetu mogli pustiti neku pjesmu, potrebno vam je računalo opremljeno zvučnom karticom, odnosno računalo koje posjeduje audio izlaz. Računalo spojite na audio miksetu, na koju se spajaju slušalice i mikrofon. Za postavljanje mikrofona koriste se različiti mikrofonski stativi. Dobro je postaviti i par monitorskih zvučnika, kako bi mogli pratiti odvijanje vašeg radijskog programa i dok nemate slušalice na ušima. I to je to, došli smo do osnovnog paket(ić)a opreme, sa kojom možete početi raditi vaš novi radijski program. Potrebe na početku su iste, bez obzira radi li se o web radiju ili radiju za emitiranje programa preko FM odašiljača.
Oprema za jednostavni radijski studio
- stol za smještaj opreme
- audio mikseta
- mikrofon
- mikrofonski stativ
- slušalice
- računalo sa zvučnom karticom, odnosno audio izlazom
- aktivni monitorski zvučnici
Kako će nas netko slušati?
Nakon što ste postavili najnužniji paket opreme, stojite pokraj stola sa dva audio kabela i upitnikom iznad glave. I sigurno se pitate kako će vaš program doći do vaših novih slušatelja. Da bi vas netko mogao slušati potreban vam je enkoder ili odašiljač sa antenom.
Web radio
Audio enkoder je uređaj, koji će ton iz vaše miksete pretvoriti u signal, prilagođen emitiranju na internetu ili nekoj kablovskoj, IPTV, odnosno OTT platformi. Postoje dva načina na koji možete omogućiti da vas netko može slušati. Prvi je da zakupite neki streaming poslužitelj na internetu. To možete učiniti kod neke Web hosting tvrtke, kod koje odaberete Radio Hosting paket. Ograničavajući faktor kod takve usluge, je količina istovremenih korisnika koji vas mogu slušati.
U početku se oprezno zakupi procjenjena količina slušatelja, a kasnije se podešava prema stvarnoj slušanosti. Drugi način je potpisati ugovor o emitiranju u nekoj distribucijskoj platformi kao što su MaxTV, A1TV, Gonet, Terrakom, 4Tel, MagicNET, ProPing ili Eon. U zavisnosti od načina distribucije za koji ste se odlučili, enkoder podesite prema parametrima odabranog partnera i tehnički ste spremni krenuti, sa emitiranjem programa. Da bi to stvarno i mogli, potrebno je ishodovati Dopuštenje za emitiranje preko satelita, kabela, interneta ili na drugi dopušteni način, kod Agencije za elektroničke medije i regulirati autorska i srodna prava u HDS-ZAMP-u.
FM UKV radio
U slučaju da ste odlučili svoj program emitirati za sve slušatelje koji imaju UKV FM prijemnik, tada izlaz iz svoje audio miksete spajate na odašiljač. Odašiljač preko antene odašilje vaš radijski program do svih zainteresiranih slušatelja koji su u dometu vašeg odašiljača. Da bi emitirali stereo program, biti će vam potreban stereo enkoder, a da bi prikazivali ime vaše radio stanice treba vam RDS enkoder. Postoje modeli FM odašiljača sa integriranim Stereo i RDS enkoderima. Za emitiranje radijskog programa biti će vam potrebna dozvola, a prije toga morate ispuniti vrlo precizne uvjete za smještaj i konfiguraciju odašiljača i antenskog sustava ili antene. U Republici Hrvatskoj, ne smijete bez dozvole emitirati radio program preko FM odašiljača, a bez dozvole ga ne možete ni kupiti.
Oprema za jednostavno odašiljanje radio programa
- audio enkoder ( za Web radio )
- odašiljač ( za FM radio )
- kablovi za odašiljačke antene ili antenu
- stereo enkoder ( može biti integriran u odašiljač )
- RDS enkoder ( može biti integriran u odašiljač )
Koliko to sve skupa košta?
Bez obzira da li se radi o klijentima koji se tek žele okušati u radijskom emitiranju programa ili o prekaljenim profesionalcima, odnosno ljudima koji se dugi niz godina bave tim poslom, uvijek nastupi trenutak u kojem žele saznati koliko to sve skupa košta. Temeljem mojeg iskustva, najskuplji sustavi su oni koji se nabavljaju bez prethodnog planiranja, bez analize realnih potreba i stihijski. Uvijek prvo treba definirati plan realnih potreba i načina na koji će se program proizvoditi i emitirati. Iz takvog plana se određuju funkcionalnosti koje oprema treba imati.
Ako nabavimo jednostavni paket opreme s našeg popisa, stvarno je teoretski moguće s nekoliko stotina eura, započeti emitiranje Web radija ili jednostavnog FM radija male snage. Netko bi sa strane neupućeno mogao zaključiti da je ovakvo jeftino pojednostavljivanje izvedivo. Ja se tehničkim aspektom radija bavim od 1987. godine i do sada nisam upoznao nikoga, kome je to uspjelo na duži period, na takav način i sa tako malo ulaganja.
Gdje se stvari počinju komplicirati?
Jednostavno rečeno, u realnom svijetu ovako postavljena priča, pada na problemu pouzdanosti i dozvola.
Dakle, moguće je na stolu sastaviti sustav koji će zvučati i izgledati kao “pravi” radio program, ali ako želite da vam takav sustav emitira 24 sata dnevno, 365 dana u godini, trebati će vam drugačija vrsta opreme. Za pouzdan kontinuiran rad u režiji, morate imati audio miksetu za emitiranje radio programa, koja je namjenjena za 24/7 način rada i morate imati barem dvije pouzdane PC radne stanice, koje mogu bez prekida emitirati glazbeni program. Ako nemate dovoljno ljudi da stalno netko sjedi za računalom, bilo bi dobro nabaviti software za automatizaciju radio programa, koji će sam emitirati glazbu barem noću. Bilo bi dobro da vam taj software može emitirati jingle-ove kada to odredite, da može emitirati reklame u reklamnim blokovima i na kraju mjeseca ispisati izvještaje za klijente i ZAMP.
Krećemo…
Recimo da ste već nabavili radne stanice i “pravu” miksetu, pa u nju spojili mikrofon za voditelja i barem jednog gosta. Prije nego što uopće započnete svoj prvi razgovor uživo, shavaćate da vam treba pojačalo za slušalice, u koje morate moći uključiti barem dvoje zatvorene slušalice. Kažem zatvorene, jer je vrlo bitno da ono što slušate, ne može doći do mikrofona, jer će se dogoditi vrlo neugodan efekt “mikrofonije”. Mikrofonija je glasan pišteći zvuk, koji predstavlja posljedicu efekta povratne sprege i to se naziva mikrofonijom.
Pretpostavimo da smo imamo sve navedeno i krećemo u naš prvi radijski intervju. Sugovrnik je ugodan i brbljav, čak je do te mjere brbljav da priča i u trenutku kada ste pojačali mikrofone. Nastojite ga zaustaviti i adekvatno ga najaviti, a istovremeno bilježite, da svakako treba kupiti veliku crvenu lampu sa oznakom ON AIR. Nakon što ste se na samom početku pošteno preznojili, polako se opuštate i taman kada je razgovor počeo lagano teći, zvoni vam telefon. Na liniji je slušatelj koji ima pitanje za gosta.
Kiselo se smijete kako bi prikrili neugodu, decentno gasite mobitel i na popis ispod ON AIR lampe dodajete Telefon hibrid (POTS), VoIP adapter, Wireless Phone Channel adapter (WPC) ili GSM Gateway, uređaje za spajanje telefona ili mobitela u program uživo. Nakon drugog preznojavanja, samo želite razgovor privesti kraju, bez novih tehničkih iznenađenja ili ograničenja. Ali niste te sreće, gost vam je upravo ispričao vic i glasno se nasmijao. Zvuk iz slušalica je skoro ubio vaše bubnjiće, koliko je bio glasan. Sada već izuzetno iznervirano na popis za nabavu dodajete i Audio Limiter ili Audio Leveler, a ako zvuk želite automatski dodatno podesiti ili “obojati” bolje da nabavite Audio Processor.
Odgovor na pitanje iz naslova se polako počinje nazirati. Stvari se počinju komplicirati kada stvarno počnete raditi kontinuirano emitiranje programa! Tog časa vam treba još kvalitetne opreme. I tog časa logika sa malim jeftinim kompletom potpuno nestaje!
Opet nešto nedostaje…
Osim izazova sa kojima će te se susresti u emitiranju razgovora uživo, vrlo brzo dolazite do potrebe za dodatnim sustavima. Svaki radijski i televizijski program u Republici Hrvatskoj mora imati snimanje vlastitog programa od 90 dana unatrag, prema tehničkim parametrima koje je propisao zakonodavac. Naš imaginarni popis potreba, moramo dopuniti sa profesionalnim snimačem programa i dovoljnom zapreminom prostora za 90 dana. Isto tako je izuzetno bitno slušati ono što vaši slušatelji čuju, pa na popis dodajemo kvalitetan FM Tuner sa što je moguće kvalitetnijim monitorskim zvučnicima.
Iako ste u vašem studiju za emitiranje programa postavili kvalitetnu i profesionalnu opremu, u normalnom svakodnevnom radu vrlo brzo će se pojaviti potreba za produkcijskim studijem koji će služiti za snimanje emisija, reklama, pripremu i planiranje programa. Sekundarni radijski studio će vam omogućiti nesmetan rad u pripremi, te istovremeno normalan neometan rad u emitiranju programa. Ako ne prije, onda je svakako ovoga treuntka logika sa malim jeftinim kompletom s početka ovog teksta bespovratno pala u vodu.
Dozvole
U Republici Hrvatskoj za emitiranje radijskog programa potrebno je zadovoljiti minimalne tehničke uvjete u prostoru za emitiranje programa, imati adekvatan paket opreme na raspolaganju, za nesmetano i kontinuirano emitiranje programa. A na lokaciji sa koje odašiljač emitira vaš program potrebno je zadovoljiti vrlo detaljne tehničke parametre, imati objekt koji udovoljava svim specifikacijama uzemljenja, smještaja odašiljačke opreme i dobro uzemljen i osvjetljen antenski stup, koji mora udovoljavati tehničkim parametrima koje je propisao zakonodavac. Svaki korak pripreme lokacije ili objetka mora pratiti projektna dokumentacija.
Ako udovoljavate svemu navedenom tada se prvo obraćate Agenciji za elektroničke medije, koja će vam ako je to moguće dati koncesiju za područje na kojem želite emitirati. Kada dobijete koncesiju, prema tehničkim parametrima koncesije, nabavljate odašiljač i pripadajuću odašiljačku opremu. Sve navedeno postavljate na odašiljački objekt prema unaprijed definiranoj i odobrenoj projektnoj dokumentaciji. Kada sve završite, morate proći tehnički pregled i tek tada smijete početi emitirati svoj program.
Postoji mogućnost smještaja vaše odašiljačke opreme i antena na postojeće antenske objekte. U zavisnosti od vaše lokacije, treba provjeriti dostupnost i kapacitete postojećih objekata. Nećete pogriješiti ako se prvo obratite tvrtki Odašiljači i veze ili ako razgovarate s vlasnicima telekomunikacijskih objekata u vašem kraju. Za izradu projektne dokumentacije i dobavu opreme sa montažom u Hrvatskoj, preporučujemo tvrtke Lelteh i RadioComm.
Zaključak
Gradnja Radio stanice od početka ili dogradnja već postojećeg sustava za emitiranje programa, nikako nije lak zadatak, ali je izazovan. Ako imate nedoumicu ili samo želite popričati, javite nam se.